Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání

Broumovské diskuse online


Podívejte se na naši videosérii o hodnotách, poslechněte si podcast Broumovské rozmluvy anebo si připomeňte diskusní panel o proměnách hodnot v době kononaviru. A těšíme se na viděnou 3.–6. listopadu 2021 v Broumově

Videosérie Broumovské diskuse online

Osobnostem z různých sfér pokládáme následující otázky:

  • Které tři hodnoty vám chybí v současné české a evropské společnosti?
  • Mají být politici nositeli hodnot? Pokud ano, kterých?
  • Jak ovlivňuje koronavirová zkušenost naše hodnoty?

Podívat se na všechna videa

Podcast Broumovské rozmluvy

Natáčíme pro vás sérii podcastů, ve které v duchu Broumovských diskusí představujeme inspirativní osobnosti, které cítí spoluzodpovědnost na svět, ve kterém žijeme. Podcast Broumovské rozmluvy, který natáčíme přímo v klášterním studiu, moderuje Martina Mašková. Poslouchejte na SoundCloudu nebo na Spotify.
 
Ochránce přírody Jiří Malík: Z České republiky se musí opět stát houba na vodu
Zakladatel občanského sdružení Živá voda Jiří Malík má za sebou několik úspěšných projektů na zadržování vody v krajině. Varuje, že jsme ztratili kontakt s přírodou i půdou a navrhuje praktická řešení. Jaká je hodnota vody v krajině? Jak se pozná zdravá půda? Jak k obnově krajiny ve svém okolí může přispět každý z nás? 
 
 

Kritička umění Noemi Smolik: Kupka byl první, kdo vystavil abstraktní obraz. Ale zapomnělo se na to, protože neměl za sebou žádné lobby.

Noemi Smolík je kritička umění, pedagožka, která vystudovala dějiny umění, historii a filozofii v Kolíně nad Rýnem a v New Yorku. Pendluje mezi Českem a Německem a ve světě popularizuje mladé české umělce. V literárním domku v areálu broumovského kláštera píše knihu o ruském umění 19. století. Jak by mohly občanské spolky, které se věnují umění, posílit ve světě zájem o české autory? Čím přispěl ke sbližování umění ruského města a venkova Dostojevskij? Může umění přispět k otevřenosti ve společnosti?

 
Zakladatelka Police Symphony Orchestra Petra Soukupová: Pojedeme s velkými tympány vlakem po Evropě
Jako patnáctiletá houslistka založila Petra Soukupová v Polici nad Metují orchestr, který hraje klasiku i bigband. Je nedávnou absolventkou hudební produkce na HAMU v Praze, sbírala zkušenosti z festivalu klasické hudby ve švýcarském Verbier a získala cenu Britské ambasády. K Police Symphony Orchestra patří aktuálně 65 hudebníků a desítky spolupracovníků. Jaké to je řídit soubor vrstevníků - muzikantů kolem dvaceti let věku? Jakou inspirací je pro hudební rodiny s dětmi? Co pro ni znamená profesionalita? Jaké sny by si chtěla splnit?
 
 
Nakladatel Joachim Dvořák: V sedmi letech jsem se rozhodl, že si založím nakladatelství

Joachim Dvořák vydává knihy v Nakladatelství Labyrint a časopis pro děti Raketa, do kterého nabízejí originální ilustrace výtvarníci z ČR i ze světa. S Petrem Sísem, Jaroslavem Rudišem nebo Lenkou Reinerovou začal spolupracovat v dobách, kdy o nich většina českých čtenářů moc nevěděla. Jak uvažuje vydavatel knih a dětského časopisu o dětech? Jak jeho život a práci ovlivnila povodeň v Praze? Jaká místa v Evropě chce ještě objevit na cestách s dcerou?

 
Výtvarnice a farářka Jana Wienerová: Umění má provokativní i hojivou roli  

Jana Wienerová se jako farářka v Broumově věnuje duchovnímu doprovázení, ale také výtvarnému umění, má za sebou desítky výstav v Česku i jinde v Evropě, a píše básně. Čím jí inspiruje krajina na Broumovsku? Které sociální problémy jí leží na srdci? Kdy jako výtvarnice zažívala velký pocit svobody?

 
Divadelní dramaturgyně Renata Putzlacher Buchtová: O divadle, literatuře a Broumově
Renata Putzlacher Buchtová je divadelní dramaturgyně, básnířka, překladatelka, polonistka a vysokoškolská pedagožka. Pochází z Těšínska a má za sebou řadu úspěšných projektů. Spolupracovala a spolupracuje s řadou respektovaných osobností, k nimž patří nositelka Nobelovy ceny, polská spisovatelka Olga Tokarczuková, hudebník a skladatel Jiří Pavlica nebo režisér Radovan Lipus. Jak ovlivňuje její tvorbu život na česko-polském pomezí? Čím přispěla k obnově meziválečné kavárny v Českém Těšíně? Jakou zkušenost z doby před pádem železné opony se snaží předat svým studentům?

Diskusní panel: Jak ovlivňuje koronavirová zkušenost naše hodnoty?

Podívejte se na záznam diskuse, kterou živě přenášela na webu Česká televize, generální mediální partner Broumovských diskusí.Sledujte ve sváteční den live stream panelu Broumovských diskusí. Hosty debaty byli ekonom Filip Matějka, farářka a krizová interventka Martina Viktorie Kopecká a filantrop a podnikatel Jan Školník. Moderuje Světlana Witowská

Podívat se na záznam v iVysílání České televize

 

Workshopy pro studenty 

Se studentkami a studenty, kteří úspěšně napsali esej a získali stipendium a možnost účastnit se workshopů, jsme se v listopadu 2020 také sešli online. Nad tématem Hodnoty a společnost se zamýšleli s ekonomem Filipem Matějkou a farářkou a krizovu interventkou Martinou Viktorií Kopeckou. Podívejte se na krátký sestřih, který vám přiblíží, na čem studenti pracovali. 

 

Koncert František Uhlíř Team feat. Andy Schofield

Broumovské diskuse nabízí vždy bohatý doprovodný a společenský program. Součástí neformálního zahájení konference měl v roce 2020 být koncert František Uhlíř Team feat. Andy Schofield. Sejít naživo jsme se nemohli, ale koncert, který je součástí cyklu ArtCafé, jsme pro vás zaznamenali.

 

A už teď si můžete dát do diáře termín 3.–6. listopadu 2021, kdy se, věříme, setkáme v Broumově na klasické konferenci. Téma zůstává stejné – Hodnoty a společnost.

P. S. Pokud se vám online program líbil a chtěli byste podpořit Broumovské diskuse třeba místo vstupného, můžete tak učinit jednoduše online prostřednictvím profilu Agentury pro rozvoj Broumovska na darujme.cz. V kolonce Vyberte, kam má vaše podpora směřovat zvolte Broumovské diskuse. Děkujeme.