Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Libor Winkler

podnikatel a filantrop >>

Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu, působil jako vědecký pracovník. V současnosti je jedním z hlavních akcionářů a řídícím partnerem finanční skupiny RSJ, která obchoduje na světových burzách a spravuje široké portfolio investic v České republice i zahraničí. Mimo RSJ má podnikatelské aktivity na rodném Ostravsku a spoluvlastní vinařství Dobrá vinice, vinné bary Vinograf či pražskou restauraci Field. Do umění investuje prostřednictvím fondu ProArte, jehož je spoluzakladatelem. Stál také u zrodu Nadačního fondu Neuron na podporu vědy, NF proti korupci a NF nezávislé žurnalistiky či Centra současného umění DOX. 

__

Slova podnikání a byznys dnes velice často nemají příliš dobrý zvuk. Nahlížení na tuto činnost je většinou zúženo na obyčejné vydělávání peněz a pouhé generování zisku. Navíc v dnešní době se díky narůstajícímu vlivu státu v oblasti byznysu z něho vytrácí jeho podstatná složka – a tou je podstupování rizika. Proč by pak měl podnikatel vůbec dosahovat zisku, když většina jeho příjmu pochází ze státních zakázek nebo dotací? Takže základní hodnotou v byznysu je pro mne dosahování takového zisku, který je přiměřený podnikatelskému riziku spojenému s tímto ziskem. Toto pravidlo přímo vylučuje jakékoliv spojení byznysu a politiky.

Druhým důležitým aspektem byznysu je dívat se na něj vždy z delší časové perspektivy, čímž se dostává do popředí jeho dlouhodobá udržitelnost. Pak se naprosto přirozeným způsobem stávají nejdůležitějšími témata, jako jsou vztah k životnímu prostředí, obchodní etika a vztah k lidem kolem byznysu, jako jsou zaměstnanci, obchodní partneři a zákazníci. Byznys je tedy pro mne spojen s tvořivostí a dlouhodobou udržitelností, přičemž dodržování základních morálních hodnot je samozřejmostí všude i mimo byznys.