Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Jména řečníků budeme průběžně doplňovat. Vstupenky lze koupit v online předprodeji.

Pokud se vám Broumovské diskuse líbí a chcete je podpořit, můžete si pořídit speciální Balíček – partner Broumovských diskusí, které zahrnuje vstup na všechny konferenční akce + podporu projektu (celková částka 5 500 Kč).

Jste-li zdaleka, můžete si pobyt na Broumovsku prodloužit do víkendu – rádi vám poradíme, co zažít a vidět. Můžete tak konferenci spojit s odpočinkem a podzimním zastavením v kraji, kde je boží klid.

Pokud se na konferenci chystáte s dětmi, připravili jsme dílčí program i pro ně. Během konference bude otevřena Dětská galerie Lapidárium v areálu kláštera s výstavou Klaudie Hlavaté Zatmění (čtvrtek 9. listopadu od 9.00 do 18.00 h a v pátek 10. listopadu od 9.30 do 17.00 h) a v programu níže najdete i dílny pro děti – knihtiskařskou dílnu a středověké skriptorium.

Stáhněte si konferenční brožuru (pdf, 2,5 MB).

 

Středa 8. listopadu
od: 19:00 do: 21:00
250 Kč

Koncert v předvečer konference: Luboš Soukup (Opatský sál)

Koncert ArtCafé saxofonisty, klarinetisty a skladatele Luboše Soukupa za doprovodu klavíristy Víta Křišťana, kontrabasisty Tomáše Baroše a amerického bubeníka Jesseho Simpsona je spojen s neformálním setkáním hostů, partnerů a návštěvníků konference.

Čtvrtek 9. listopadu
od: 09:30 do: 10:20

Slavnostní zahájení (sál Dřevník)

​Slavnostní zahájení tvoří jeden celek s panelem I, který na zahájení bez přestávky navazuje. Na tyto dvě části programu platí jedna vstupenka v celkově hodnotě 250 Kč. 

 


Hosté

od: 10:20 do: 13:00
250 Kč

Panel I: K čemu je v demokratické společnosti dialog? (sál Dřevník)

Jak hodnotíte kvalitu dialogu v současné české a evropské společnosti? Co je smyslem dialogu? Jak zapojit občany do politického dialogu? Jaké jsou překážky dialogu v demokratické společnosti a jak se s nimi vypořádat? Jak může dialog přispět k řešení sociálních a politických problémů? Co nebo kdo ohrožuje dialog v demokratické společnosti? Je dialog nástrojem hledání jednoty, nebo rozmanitosti? Jaký je význam mezináboženského dialogu? Co když vede dialog k polarizaci či radikalizaci? Může být dialog zneužit? Umíme reflektovat naše zkušenosti s dialogem o velkých společenských tématech, jako je pandemie či válka? O kterých tématech máme vést ve společnosti dialog a o kterých nikoliv? Je dialog v demokracii převážně záležitostí elit či jinak privilegovaných? Kde jsou hranice dialogu? Jak souvisí dialog v demokratické společnosti se svobodou slova a cenzurou? Může být dialog nástrojem populismu? Co znamená mlčení v demokratické společnosti?


Hosté

od: 13:00 do: 15:00
210 Kč

Oběd (klášterní restaurace U Tří růží)

K obědu se podává polévka a hlavní chod v masové nebo vegetariánské variantě (variantu si vyberete až na místě). Cena oběda je stejná v první i druhé vlně předprodeje.
od: 15:00 do: 17:30
250 Kč

Panel II: Jak vést dialog v soudobé demokratické společnosti? (sál Dřevník)

Jaká jsou hlavní pravidla pro vedení dialogu v demokratické společnosti? Co má být výsledkem dialogu? Jak zajistit, aby dialog zahrnoval různé skupiny a perspektivy? Co nás o dialogu ve společnosti naučila pandemie, válka na Ukrajině či energetická krize? Je komunikace na sociálních sítích dialogem? Pokud ano, jaká by měl mít pravidla? Jak mohou média přispět k zajištění kultivovaného dialogu v demokratické společnosti? Jak ovlivňují dialog ve společnosti dezinformace? Umíme si představit, jak může podobu dialogu ovlivnit umělá inteligence? Jak vést dialog s lidmi, kteří mají zcela odlišný názor? Jak může každý z nás – a občanská společnost – přispět ke zvýšení úrovně dialogu ve společnosti? Jak překonat psychologické bariéry k dialogu? Dokážeme vést dialog i o tématech explicitně nepolitických – o kultuře, veřejném prostoru apod.? Umíme vést mezigenerační dialog a dialog v rodině – jak na to?

Partnerem tohoto panelu je Nadace OSF.

 


Hosté

od: 15:00 do: 17:30
zdarma

Doprovodný program pro děti: Středověké Skriptorium

Pokud na Broumovské diskuse přijíždíte s rodinou, připravili jsme v době konání čtvrtečního odpoledního panelu program i pro vaše děti. Vedle návštěvy výstavy v Dětské galerii Lapidárium se mohou podívat do středověkého klášterního Skriptoria a strávit čas v rukodělné dílně. Dozví se, jak ve středověku vznikaly knihy a některé dovednosti středověkých písařů si samy vyzkouší.

Dílna je přístupná pro děti návštěvníků Broumovských diskusí zdarma. Sraz je ve 14.55 h na nádvoří kláštera u kašny. Vhodné pro děti od 6 let. 

Rezervace: sarka.vavrova@broumovsko.cz, 728 567 176

od: 17:30 do: 19:00
180 Kč

Večeře (klášterní restaurace U Tří růží)

K večeři se podává hlavní chod v masové nebo vegetariánské variantě (variantu si vyberete až na místě). Cena večeře je stejná v první i druhé vlně předprodeje.
 
 
od: 19:00 do: 23:00
vyprodáno

Číše vína & diskuse Role a postavení byznysu v rámci dialogu v demokratické společnosti (Opatské sály)

Číše vína a byznysová diskuse tvoří jeden celek, program probíhá v několika Opatských sálech. Kapacita přímo v sále, kde se koná byznysová debata, je již vyčerpaná, ale diskusi budeme streamovat do vedlejších sálů (stream bude pouze pro účastníky konference, nebude nikde veřejně na internetu). Diskusi tedy můžete zhlédnout na obrazovkách ve vedlejším sále, a přitom si užívat číši vína. S účastníky debaty v sále se můžete setkat po skončení panelu, kdy bude číše vína pokračovat. K dispozici bude kromě vín z benediktinských sklepů také pivo Opat, nealkoholické nápoje, broumovský sýr Braunaeur a speciality od regionálních dodavatelů. 

Jak mohou firmy přispět k dialogu v demokratické společnosti? Jak má vypadat dialog byznysu a politiky? Jak vést dialog tak, aby byly respektovány zájmy všech stakeholderů v byznysu? Jak mohou firmy přispět k řešení společenských a politických problémů? Je CSR snahou o dialog byznysu a společnosti? Jak mohou zástupci byznysu, politiky a občanské společnosti spolupracovat na podpoře dialogu a demokracie v oblastech důležitých pro rozvoj společnosti – vzdělávání, životní prostředí, kultura apod., a kde má tato spolupráce hranice?

Cena vstupenky je 1 100 Kč a zahrnuje možnost sledování streamu, příležitost k setkávání a samotnou číši vína.

Partnerem tohoto panelu je Podnikatelský klub Broumovska.


Hosté

Pátek 10. listopadu
od: 08:00 do: 08:45
10 Kč

Meditace (klášterní kostel sv. Vojtěcha)

Meditace je otevřena všem, kteří chtějí začít den ztišením v působivém prostředí klášterního kostela sv. Vojtěcha. Vítáme začátečníky i pokročilé. 

Cena vstupenky 10 Kč zahrnuje náklady na režii.

od: 09:31 do: 17:00
zdarma

Doprovodný program: Volná prohlídka výstavy Klaudie Hlavatá / Zatmění

Vizuální umělkyně Klaudie Hlavatá připravila pro Dětskou galerii Lapidárium cyklus velkoformátových koláží na základě pohádky o touze Slunce a Měsíce po vzájemném setkání, kterou sama napsala. Ve své koncepci využívá principy leporela tak, jak je známe z dětství, a také nebeská tělesa jako symboly pro vědomí a nevědomí, které dávají jejímu příběhu další významový rozměr. Přijďte vést dialog s uměním Klaudie Hlavaté. Pro děti jsou v Lapidáriu připravené výtvarné listy i autorské omalovánky.

Návštěva výstavy je pro účastníky Broumovských diskusí zdarma. Otevírací doba výstavy: čtvrtek 9. listopadu od 9.00 do 18.00 h a v pátek 10. listopadu od 9.30 do 17.00 h.

od: 10:00 do: 12:30
250 Kč

Panel III: Dialog a politika (sál Dřevník)

Jaká je úroveň politického dialogu v Česku? Jaký je význam dialogu v demokratickém politickém rozhodování? Jak má probíhat dialog mezi vládou a opozicí? Má takový dialog někdo moderovat? Jak vypadá dialog na evropské úrovni a co nás o evropském dialogu naučilo české předsednictví v Radě EU? Jak probíhá reálný dialog mezi politiky a političkami a co je jeho největší překážkou? Jak vést konstruktivní dialog o složitých politických tématech, a to jak mezi politiky samotnými, tak mezi vládou a občany? Jak mohou politici lépe naslouchat názorům občanů a zahrnout je do politického rozhodování? Jakým způsobem mohou politici lépe komunikovat s různými společenskými skupinami? Ovlivňují současný politický dialog dezinformace? Je možné vést politický dialog na sociálních sítích? Jak přiblížit politický dialog občanům? Jak mohou občané ovlivnit podobu politického dialogu?

Hosty panelu budou zástupci demokratických politických stran a diplomaté. Jména hostů budeme průběžně doplňovat.

 


Hosté

od: 12:30 do: 14:30
210 Kč

Oběd (klášterní restaurace U Tří růží)

K obědu se podává polévka a hlavní chod v masové nebo vegetariánské variantě (variantu si vyberete až na místě). V ceně oběda je také voda.
od: 14:30 do: 17:30

Workshopy pro studenty (Opatské sály)

Workshopy jsou určeny pouze pro studenty, kteří získají stipendium

  • Dialog s dějinami. Jak vyprávět příběhy minulosti
  • Dialog mezi stakeholdery. Roleplay diskuse na příkladu zálohového systému na PET lahve a plechovky.

Hosté

od: 14:30 do: 16:30
150 Kč

Komorní rozmluva: Jak vést dialog v obci a komunitě (Opatský sál)

Jakým způsobem zajistit efektivní dialog mezi obyvateli a úřady v obci? Jak se liší dialog na úrovni obce, regionu, společnosti? Jak vést dialog v komunitě? Jakým způsobem lze zabránit konfliktům a polarizaci? Jak řešit nezájem o dialog?

 


Hosté

od: 17:00 do: 18:00

Mše sv. (klášterní kostel sv. Vojtěcha)

Celebruje: Martin Lanži (Římskokatolická farnost – děkanství Broumov)

od: 19:30 do: 20:30
250 Kč

Koncert: Antonín Dvořák a jeho hudební svět (Opatský sál)

Skladby Antonína Dvořáka představí houslista Jiří Vodička a klavírista a generální ředitel České filharmonie David Mareček. Síla skladeb v kombinaci s virtuozitou obou hráčů nabízí jedinečnou možnost plně se ponořit do Dvořákova hudebního světa, v němž je místo pro radost, lásku, harmonii, ale i melancholii a naději.

Koncert se koná ve spolupráci s hudebním festivalem Za poklady Broumovska, o. p. s.

 


Hosté

Sobota 11. listopadu
od: 09:30 do: 12:00
150 Kč

Velká prohlídka broumovského kláštera od sklepa až po půdu

Mimořádná prohlídka broumovského kláštera, včetně běžně nepřístupných interiérů. Celá prohlídka trvá zhruba 2,5 hodiny. Sraz na nádvoří u kašny.

 

od: 10:00 do: 11:30
zdarma

Doprovodný program pro děti: Knihtiskařská dílna

Pojďme společně prozkoumat přelomový vynález 15. století. Jaký je to vynález a jak funguje? Kdo byl Johannes Gutenberg? Jak složitá byla práce středověkého písaře v porovnání s prací v knihtiskařské dílně? Vyzkoušíme si tisk psaného slova a ilustrací pomocí dřevěných šablon a liter na replice knihtiskařského stroje, proměníme se v dělníky Gutenbergovy dílny.

Dílna je přístupná pro děti návštěvníků Broumovských diskusí zdarma. Sraz je v 9.55 h na nádvoří kláštera u kašny. Vhodné pro děti od 7 let. 

Rezervace: ma@klasterbroumov.cz; t: 734 443 165

TO CHCI ZAŽÍT ZHLÉDNOUT ZÁZNAM