Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Petr Pavel

kandidát na prezidenta, armádní generál ve výslužbě, bývalý předseda Vojenského výboru NATO

––

Vystudoval Vysokou školu pozemního vojska ve Vyškově, Vojenskou akademii Antonína Zápotockého v Brně. Po sametové revoluci absolvoval řadu zahraničních studijních pobytů a vystudoval magisterský obor mezinárodní vztahy na King´s College London. V letech 2012–2015 byl náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky. Mezi roky 2015–2018 zastával post předsedy vojenského výboru NATO; stal se tak prvním zástupcem zemí bývalé Varšavské smlouvy, který nastoupil do nejvyšší vojenské funkce Severoatlantické aliance. Působil na mnoha zahraničních misích a je držitelem několika státních a vojenských vyznamenání včetně francouzského Řádu čestné legie. V září 2022 oznámil svoji kandidaturu na prezidenta ČR.

 

––

Role prezidenta a politiků v otázce solidarity a sounáležitosti – pohled Petra Pavla:

Solidarita je klíčová pro budoucnost naší země. Připomínat si ji musíme i v nejvyšších patrech politiky. Prezident by v tom měl jít příkladem – naslouchat zranitelným a upozorňovat na jejich problémy. Nevyslyšená frustrace je často příčinou vzestupu politického zla. Lidé nesmí mít pocit, že se na ně zapomíná. Stávají se pak snadným terčem politiků, kteří na složité problémy nabízí jednoduchá řešení, a pro svůj volební zisk společnost co nejvíc rozdělovat. Hlava státu by měla zároveň připomínat solidaritu vůči lidem, kteří za našimi hranicemi nemají takové štěstí nebo se dostali do potíží. Nikdy totiž nevíme, kdy budeme pomoc potřebovat sami.

V posledních krizích jsme ukázali, že umíme stát při sobě a pomáhat si. Stejně bychom měli řešit i další problémy, které jsou nám společné. Válka na Ukrajině, energetická krize nebo klimatická změna, se týkají každého bez ohledu na vzdělání nebo příjmy. Čelit jim nejlépe budeme, když půjdeme stejnou cestou za společným cílem. K tomu je ale potřeba, aby každý chápal, proč zrovna touto cestou a zrovna za tímto cílem. A to musí politici vysvětlovat.