Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání

Pro studenty

Vypisujeme stipendia pro SŠ a VŠ student(k)y.

Názor mladých lidí na svět nás zajímá.


Broumovské diskuse jsou otevřeny také studentům. Zajímá nás pohled mladých lidí na svět a věříme, že umění demokratické diskuse je třeba rozvíjet napříč generacemi. Proto nepořádáme konferenci pouze pro studenty nebo naopak pouze pro střední a starší generaci, ale vítáme na Broumovských diskusích každého, kdo cítí spoluzodpovědnost za svět, ve kterém žijeme. Generace se u nás přirozeně potkávají, diskutují a obohacují.

Pro středoškoláky a vysokoškoláky vypisujeme stipendia, díky kterým mají významnou část nákladů spojených s účastí na konferenci uhrazenu. 

Do přípravy konference se každoročně zapojují také studenti a studentky Gymnázia Broumov, kteří stínují přednášející.

Proč stojí za to zúčastnit se Broumovských diskusí?

  • Zažijete konferenci, kde se diskutuje o tématech významných pro každého z nás i pro společnost a která probíhá v krásném prostředí broumovského kláštera. 
  • Dostanete prostor vyjádřit svůj názor a být rovnocenným diskutujícím s dalšími účastníky – u nás bereme váš hlas opravdu vážně. 
  • Poznáte inspirativní osobnosti a seznámíte se s vrstevníky, kteří mají podobné zájmy jako vy. 
  • Získáte možnost účastnit se atraktivního doprovodného programu, včetně workshopů s osobnostmi konference (letos s Filipem Matějkou a Martinou Viktorií Kopeckou). 

Kdo se může o stipendium ucházet?

Studentky a studenti středních a vysokých škol z celé České republiky. Nezáleží na oboru nebo charakteru školy, nejdůležitější je vaše motivace se aktivně konference zúčastnit.

Co vše stipendium zahrnuje?

Stipendium má hodnotu cca 1 500 Kč a zahrnuje vstup na celý program konference, stravování a pro studenty, kteří nejsou z blízkého okolí, také ubytování. (Studenti, kteří jsou z Broumova a okolí bydlí doma.) 

Studentům, kteří přijíždějí z větší dálky, hradíme hromadnou dopravu námi objednaným autobusem ze svozových míst, kterými jsou obvykle Hradec Králové, Náchod, Trutnov a Úpice. Autobus ze svozových míst směrem do Broumova odjíždí ve středu ráno, zpět z Broumova do svozových míst se odjíždí ve čtvrtek po skončení konference. Bohužel není v našich silách zajistit nebo uhradit dopravu studentů z jejich domovských měst do výše uvedených svozových míst (zajišťujeme tedy pouze dopravu svozová místa – Broumov – svozová místa).  

Vybraní studenti mají také možnost účastnit se workshopů s hosty konference, které vždy bývají výjimečným zážitkem. Letošní workshopy povede Filip Matějka a Martina Viktorie Kopecká.

Jak získat stipendium? 

Podmínkou získání stipendia je napsání eseje na jedno ze tří zadaných témat. Pro účast na 7. Broumovských diskusích na téma Hodnoty a společnost (4.–5. listopadu 2020) můžete vybírat z těchto témat: 

  • Které hodnoty jsou důležité pro vás osobně a proč?
  • Jaké místo mají v evropské společnosti křesťanské hodnoty?
  • Jak podle vás pandemie ovlivnila hodnoty v české a evropské společnosti?

Vyberte si jedno ze tří témat. 

Napište esej v rozsahu 300–500 slov. Esej má vyjadřovat vaše myšlenky, návrhy, postřehy – být výsledkem vašeho samostatného přemýšlení v souvislostech. Vyvarujte se obecných frází a samozřejmě jakéhokoliv kopírování z internetu apod. Hrajeme fér. 

NOVINKA: Napište esej v angličtině a získejte speciální ocenění, které vybraným autorům předáme v Americkém centru v Praze.

Přihlášky jsou již otevřené, stačí vyplnit formulář níže. Uzávěrka příjmu je 25. září 2020.

Vaše eseje posoudí porota, která bude hodnotit originalitu zamyšlení, stylistickou a argumentační úroveň. Z velkého množství esejí, které nám posíláte, můžeme vybrat pouze zhruba několik desítek nejzajímavějších

Začátkem října vám na vaši e-mailovou adresu dáme vědět, zda jste uspěli. I pokud vás nevybereme nebo pokud o studentské stipendium neusilujete, tak se samozřejmě můžete Broumovských diskusí zúčastnit, ale na vlastní náklady (v tom případě nemusíte vyplňovat přihlášku níže, ale jednoduše si koupíte vstupenku v online předprodeji, který zahájíme v září.  

Chcete se ucházet o stipendium? Vyplňte tuto přihlášku:

 

Pokud byste měli problémy se zobrazením přihlášky výše, která je součástí webu, zde je přímý odkaz na formulář.

 

A ještě pár často kladených otázek a našich odpovědí 

Může se nás přihlásit více z jedné školy/třídy? 

Ano. Možná stipendium dostane více vašich kolegyň a kolegů a můžete pak vyrazit společně. Stejně tak je možné se o stipendium ucházet samostatně – tuto variantu nejčastěji využívají vysokoškoláci. Středoškoláci většinou přijíždějí ve skupině, v níž všichni napsali kvalitní esej. 

Jak je to s účastí pedagogů? 

Počítáme s tím, že větší skupiny úspěšných stipendistů z řad středoškoláků doprovází učitelé, kterým nabízíme ubytování a účast na konferenci také zdarma. Počet těchto pedagogických míst je ale přirozeně omezen a vztahuje se právě na doprovod větších skupin středoškoláků. 

Máte dotaz? 

Napište Pavle Semerákové, koordinátorce účasti studentů a škol: pavla.semerakova@broumovsko.cz