Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání

Pro studenty

Zajímá nás pohled mladých lidí.

Vypisujeme stipendia pro SŠ a VŠ student(k)y.

 


Broumovské diskuse jsou otevřeny také studentkám a studentům. Zajímá nás pohled mladých lidí na svět a věříme, že umění demokratické diskuse je třeba rozvíjet napříč generacemi. Proto nepořádáme konferenci pouze pro studenstvo nebo naopak pouze pro střední a starší generaci, ale vítáme na Broumovských diskusích každého, kdo cítí spoluzodpovědnost za svět, ve kterém žijeme. Generace se u nás přirozeně potkávají, diskutují a obohacují.

Pro středoškoláky a vysokoškoláky vypisujeme stipendia, díky kterým mají významnou část nákladů spojených s účastí na konferenci uhrazenu. Letos má konference téma Smíření a naděje a její hlavní část pro studenty a studentky se uskuteční ve čtvrtek 7. a v pátek 8. listopadu 2024 v broumovském klášteře.

Do přípravy konference se každoročně zapojují také studenti a studentky Gymnázia Broumov, kteří stínují přednášející.

Proč stojí za to zúčastnit se Broumovských diskusí?

  • Zažijete konferenci, kde se diskutuje o tématech významných pro každého z nás i pro společnost a která probíhá v krásném prostředí broumovského kláštera. 
  • Dostanete prostor vyjádřit svůj názor a být rovnocenným diskutujícím s dalšími účastníky – u nás bereme váš hlas opravdu vážně. 
  • Poznáte inspirativní osobnosti a seznámíte se s vrstevníky, kteří mají podobné zájmy jako vy. 
  • Získáte možnost účastnit se atraktivního doprovodného programu, včetně workshopů s osobnostmi konference.

Kdo se může o stipendium ucházet?

Studentky a studenti středních a vysokých škol z celé České republiky. Nezáleží na oboru nebo charakteru školy, nejdůležitější je vaše motivace se aktivně konference zúčastnit.

Co vše stipendium zahrnuje?

Stipendium má hodnotu 3 100 Kč a zahrnuje vstup na hlavní program konference, stravování a pro studenty, kteří nejsou z blízkého okolí, také ubytování a částečně dopravu (studenti, kteří jsou z Broumova a okolí, bydlí doma). Dále zahrnuje účast na workshopech, případně na Komorní rozmluvě. 

Studentům, kteří přijíždějí z větší dálky, hradíme hromadnou dopravu námi objednaným autobusem ze svozových míst, kterými jsou obvykle Hradec Králové, Náchod, Trutnov a Úpice. Bohužel není v našich silách zajistit nebo uhradit dopravu studentů z jejich domovských měst do výše uvedených svozových míst (zajišťujeme tedy pouze dopravu svozová místa – Broumov – svozová místa).  

Vybraní studenti mají také možnost účastnit se workshopů s hosty konference, které vždy bývají výjimečným zážitkem. 

Jak získat stipendium? 

Podmínkou získání stipendia je napsání eseje na jedno ze tří zadaných témat: 

  • Co pro vás znamená naděje a v čem / kde / u koho ji hledáte?
  • Jak mohou politici a političky přispět ke smíření ve společnosti?
  • S čím je pro vás obtížné se smířit?

>> PŘIHLÁSIT SE A VLOŽIT ESEJ <<

Uzávěrka příjmu esejí: 30. září 2024. Na uzávěrku nemusíte čekat, esej můžete poslat hned teď!

Vaše eseje posoudí porota, která bude hodnotit originalitu zamyšlení, stylistickou a argumentační úroveň. Z velkého množství esejí, které nám posíláte, můžeme vybrat pouze zhruba několik desítek nejzajímavějších

Po polovině října vám na vaši e-mailovou adresu dáme vědět, zda jste uspěli. I pokud vás nevybereme nebo pokud o studentské stipendium neusilujete, tak se samozřejmě můžete Broumovských diskusí zúčastnit, ale na vlastní náklady.

 

A ještě pár často kladených otázek a našich odpovědí 

Může se nás přihlásit více z jedné školy/třídy? 

Ano. Možná stipendium dostane více vašich kolegyň a kolegů a můžete pak vyrazit společně. Stejně tak je možné se o stipendium ucházet samostatně – tuto variantu nejčastěji využívají vysokoškoláci. Středoškoláci většinou přijíždějí ve skupině, v níž všichni napsali kvalitní esej. 

Jak je to s účastí pedagogů? 

Počítáme s tím, že větší skupiny úspěšných stipendistů z řad středoškoláků doprovází učitelé, kterým nabízíme ubytování a účast na konferenci také zdarma. Počet těchto pedagogických míst je ale přirozeně omezen a vztahuje se právě na doprovod větších skupin středoškoláků. 

Máte dotaz? 

Napište Pavle Semerákové, koordinátorce účasti studentů a škol: pavla.semerakova@broumovsko.cz