Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Jiří Hlavenka

podnikatel a investor >>

Vystudoval obor jaderná a tepelná energie na Strojní fakultě Vysokého učení technického v Brně. Podniká od roku 1990, patří mezi průkopníky českého internetu, spoluzaložil a řídil nejvýznamnější české vydavatelství odborné literatury, založil první internetový obchod v zemi. Od roku 2005 především investuje do startupů a hojně publikuje. V roce 2016 vstoupil do politiky, od roku 2020 je radním Jihomoravského kraje pro vědu, výzkum, inovace a IT.

__

Setkávám se často s myšlenkou, že podnikání a byznys je džungle, ve které platí jiná pravidla než v životě a tudíž je v pořádku, má-li člověk jiné hodnoty v životě soukromém a rodinném a jiné v podnikání: v soukromém životě beránek, v byznysu vlk. Není tomu tak. Podnikání je součást života a mravní zásady tak platí i pro něj. Z celoživotní podnikatelské praxe, z desítek firem, ve kterých jsem byl nějakou formou přítomen navíc vím, že slušnost v podnikání vede k dobrým výsledkům, zejména dlouhodobým. 
 
Jsem ale přesvědčený, že je potřeba toto rozvést ještě dál: podnikání by mělo přispívat k lepšímu světu. Nejenže by jej nemělo zhoršovat, ale nemělo by ke stavu světa být ani netečné, tedy soustředit se jen na profit, byť vydělaný slušným způsobem. Protože i to je součást morálky: naše společná zodpovědnost za svět kolem nás. Nezlepšíme-li svět my, pak kdo?
 
Snažím se tuto zásadu naplňovat velmi jednoduchým a přímočarým způsobem. Protože se primárně zabývám investováním do mladých firem, do nových nápadů, silně preferuji ty, které mají zlepšování světa kolem nás už v genech, ve vlastním produktu či službě. A naopak, pokud nápad, produkt či službu vnímám jako škodlivý, znamená to pro mě vlastně vnitřní zákaz investice. 
 
Činit svět kolem nás lepším je vlastně docela jednoduché.