Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Martin Čacký

starosta obce Měšice, designér


Vystudoval softwarové inženýrství na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Po krátké programátorské zkušenosti se několik let věnoval budování a vedení designerských a a produktových týmů nejprve v českoamerickém datovém start-upu GoodData a poté v Seznamu. V roce 2018 se stal starostou středočeské obce Měšice u Prahy. Společně s kolegy, kamarády a spoluobčany se zde snaží o obnovu bývalého sídla rodu Nosticů, unikátního barokního komplexu, kterému někteří historikové přezdívají České Versailles. Posledních několik let se věnuje tématu školství jako zástupce zřizovatele mateřské a základní školy.

Martin Čacký vystoupí na Komorní rozmluvě na téma Jak vést dialog v obci a komunitě

„Einstein kdysi řekl, že kdyby měl hodinu na vyřešení problému, strávil by 55 minut přemýšlením o problému a zbylých 5 minut o možných řešeních. Přijde mi to jako dobrý návod pro jakýkoliv dialog. 

Často nejen na obecní úrovni narážím na situace, kdy běžný občan nezná souvislosti dané věci, ani pravidla nebo zákony, kterými se daná oblast řídí. Dá se říci, že pravidla, která jsme si jako společnost vytvořili a kterými se řídíme, jsou na první dotek špatně pochopitelná a časem se navíc stále zesložiťují.

Definování problémů, jejich zasazení do kontextu a prioritizace jejich řešení je jedním z hlavních úkolů politiků. Pokud se na problémech a jejich důležitosti jako společnost alespoň většinově neshodneme, těžko se můžeme shodnout na jejich konkrétních řešeních.

Zdá se mi, že se to stále jako politici (komunální, krajští i celostátní) teprve učíme. Podobně jako se občané učí, jak vlastně demokracie a právní stát ve své každodennosti funguje. Obojí vyžaduje trpělivost… oněch 55 minut. Často míváme ale jen těch 5.“