Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Miroslav Kalousek

bývalý ministr financí >>

Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. V roce 1990 začal působit ve státní správě a později vstoupil do politiky. Od roku 1998 byl poslancem a působil také na ministerstvu obrany. Zastával post předsedy KDU-ČSL, v roce 2009 založil stranu TOP 09. Mezi lety 2007 a 2013 byl dvakrát ministrem financí ČR. V roce 2021 rezignoval na svůj poslanecký mandát.

__

„Toužíte jenom po moci!“ To bývá častá výtka, kterou politik slyší, zejména v duchovněji zaměřených kruzích. Snaha získat moc však není nepatřičná, naopak je zcela na místě. Politik, který nezíská příslušné pravomoce, nemá šanci prosadit své vize a naplnit své sliby. Zásadní rozdíl je však v tom, zda moc je pro něj cílem jeho ambic, nebo nástrojem pro službu, ke které se zavázal. Velmi důležité proto je, zda jeho politika má pevné a čitelné hodnotové ukotvení a zda cílem jeho snažení je prosadit maximum těchto hodnot do společenské reality. Řídí-li se svým hodnotovým kompasem, může být pro mě jako pro občana spojenec nebo soupeř, ale nikdy to nemůže být nepřítel. Politik bez hodnotového ukotvení je nebezpečný predátor a společenská hrozba, v lepším případě zbytečný parazit.

Politika je tvrdé a nesentimentální řemeslo. Vynutí si schopnost údery inkasovat i rozdávat. Má to smysl, pokud je to zápas o ideje a hodnoty, kde nejvyšší hodnotou je lidská svoboda a důstojnost. Hodnotově vyprázdněná politika už vlastně politikou není. Zůstane jen technologií moci pro moc samu, bude výpravnou scénou bez obsahu. Záleží vždy jenom na lidech, kteří ji provozují. Není důležité, zda se cítí být věřícími, či nikoliv. Důležité je, zda při svém chování respektují kulturní vzorce slušného člověka. Ty vzorce definovala víra. Judaistická a křesťanská. Budou-li je dodržovat, nemusíme mít strach, že svoji moc zneužijí.