Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Olga Richterová

místopředsedkyně Poslanecké sněmovny

––

Vystudovala překladatelství a tlumočnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde rovněž absolvovala doktorandské studium. V roce 2011 spoluzaložila občanské watchdogové sdružení Zaostřeno na desítku. Později se rozhodla vstoupit do politiky. Od roku 2014 je členkou České pirátské strany. V letech 2014–2018 byla zastupitelkou Městské části Praha 10. Od roku 2017 je poslankyní Parlamentu ČR a od roku 2021 místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. Ve své politické činnosti se věnuje sociální a sociálně-zdravotní problematice.

 

Olga Richterová vystoupí na panelu Dialog a politika

 

Dialog je demokracie. Bez skutečného rozhovoru – s věnovanou pozorností, přiznáváním omylů a změnou stanovisek – není demokracie možná. Někdy je dialog zdlouhavý a únavný, ale nezbytný. A jako výsledek dialogu musí přijít rozhodnutí těch, kdo nesou odpovědnost. S výsledkem, který pak voliči mohou zhodnotit.

A jaký má dialog ideálně být? Otevřený, respektující a konstruktivní. V takové atmosféře, aby se všichni účastníci mohli cítit bezpečně a vyjadřovat své názory. A vždy jsou důležitá fakta, věcná základna – lež totiž není názor. A úmyslné zamlčování podstatného dílku pravdy dialog také blokuje. Cílem dialogu je totiž najít řešení, která fungují. A to platí i o dialogu mezi vládou a opozicí. Na dialog totiž musí být dva. A dost ho brzdí, když někdo z nich je opakovaně soudně uznaný lhář.