Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Tomáš Salomon

generální ředitel, Česká spořitelna

––

Vystudoval Fakultu ekonomiky služeb a cestovního ruchu Ekonomické univerzity v Bratislavě. Svou profesní kariéru začal jako podnikatel v gastronomii, brzy se však přesunul do investičního a bankovního sektoru. Celý život působí na exekutivních pozicích v oblasti bankovních a finančních služeb, ať už to byla Slovenská spořitelna, slovenská Poštovní banka či česká pobočka GE Capital. Od roku 2016 je předsedou představenstva České spořitelny. V letech 2020–2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády, v letošním roce byl zvolen viceprezidentem České bankovní asociace. Opakovaně byl zvolen českým Bankéřem roku. Je součástí nezávislé iniciativy Druhá ekonomická transformace, v níž 32 podnikatelů a manažerů vyzvalo stát k tzv. druhé české ekonomické transformaci s cílem proměnit Česko ve společnost postavenou na udržitelné ekonomice a schopné obstát v soutěži s nejvyspělejšími státy světa.

 

Tomáš Salomon vystoupí na panelu Role a postavení byznysu v rámci dialogu v demokratické společnosti

Říká se, že na tango potřebujete dva a v případě role byznysu ve společenském dialogu je tím druhým partnerem stát. Žádný byznys nemůže prosperovat, neprosperují-li jeho zákazníci a stát. A v případě bank to platí dvojnásob. 

Proto mně těší, že ze vztahu státu a byznysu postupně mizí dříve běžná podezíravost a řadě iniciativ (Druhá ekonomická transformace!) se daří přesvědčovat stát, že byznys není nepřítel a šéfové firem přitom zjišťují, že řídit stát jako firmu sice nejde, ale pomoci státu akcelerovat strategický rozvoj je win-win pro všechny. Úspěšné projekty, na nichž se podílíme, jako je rozjezd dostupného nájemního bydlení nebo Bankovní identita, jsou pak povzbuzením, že spolupráce státu a byznysu může nést konkrétní výsledky s celospolečenským dopadem.

Jako nezdolný životní optimista věřím, že to nejsou příslovečné výjimky z pravidla, ale důkazy pozitivního trendu, který z dialogu státu a byznysu učiní standard. A čím intenzivnější ten dialog bude, tím více z něj bude prosperovat celá demokratická společnost.