Změna programu vyhrazena.
Koncert pianistky, skladatelky, zpěvačky a aranžérky, která patří mezi nejvýraznější současné české muzikantky s nezaměnitelným nadžánrovým autorským rukopisem. Její hlavní devízou je odvaha – odvaha experimentovat, hledat nekonvenční harmonie a aranžmá. Žánrová svoboda, opírající se o hluboké povědomí o jazzu, moderní klasické hudbě, popu i písničkářství, se ve všech jejích projektech prolíná s jasně rozpoznatelnou soustředěnou a citlivou interpretací.
Pořádáno ve spolupráci s projektem ArtCafé, který pořádá Vzdělávací a kulturní centrum Broumov, o.p.s.
Jména řečníků doplníme.
Slavnostní zahájení tvoří jeden celek s panelem I a společná vstupenka na zahájení a panel I stojí 250 Kč.
Jak se smířit s tím, že žijeme v časech intenzivních krizí? Jakou roli hraje v životě společnosti naděje? S čím se potřebujeme vyrovnat v současné české a evropské společnosti a jak na to? Lze se smířit s nespravedlností? Má smysl usilovat o proces smiřování ve společnosti? Co má být jeho výsledkem? Jaké jsou klíčové předpoklady pro smíření? Jak se smířit s historickými událostmi – je to potřeba a jaký to má smysl? Je součástí smíření naděje? Co nás o smíření a naději učí náboženství? Lze se smířit s vinou? Jak se smířit s tím, že nedokážeme ovlivnit vše, co bychom chtěli? V jakém vztahu je spolu smíření a mír?
Panel I tvoří jeden celek se slavnostním zahájením a společná vstupenka na zahájení a panel I stojí 250 Kč.
Jak, kde či u koho hledat naději v současném světě? A potřebujeme ji vůbec? Jak se smířit s překážkami, které život před člověka klade? Jak se smířit se smrtelností? Jak se vyrovnat s krutostí války? Jak se smířit s tím, co neumíme změnit? Kde je hranice mezi nadějí a přehnaným optimismem? Jak se smířit s (vlastní) bezvýznamností? Jak se smířit s beznadějí? Jak probíhá proces smíření v mysli a duši člověka? Jaký je vztah mezi smířením a odpuštěním? Jakou roli hraje empatie ve smíření a jak ji můžeme rozvíjet? Jak může kultura a umění přispět ke smíření – ve společnosti či se sebou samým?
ÚVODNÍ VIDEOPOSELSTVÍ: Alfred Strejček (herec)
Jak se vyrovnat s úspěchem i neúspěchem v byznysu? Je základem pro úspěch v byznysu smíření se se situací (adaptace a hledání řešení) nebo naopak nesmíření se? S čím je těžké se v byznysu smířit? Jak se nevzdat, i když okolnosti komplikují rozvoj podnikání? Má pojem naděje v byznysu vůbec své místo? Jak se smířit s tím, že člověk nemůže ve firmě ovlivnit vše, co by chtěl? Jak se vnitřně vyrovnat s náročností byznysového prostředí? Jak zachovat naději v týmu ve chvílích nejistoty a krizí? Jak se smířit s odchodem z top pozice? Jak může byznys přispět k posílení naděje ve společnosti?
Na číši vína a diskusi se zástupci byznysu lze zakoupit dva druhy vstupenek: vstupenka za 1 100 Kč umožňuje vstup přímo do sálu, kde se byznysová debata koná. Vstupenka za 600 Kč umožňuje vstup do jednoho ze sousedních sálů, kde bude k dispozici živý přenos z debaty. V obou případech je součástí vstupenky účast na číši vína. Vzhledem k omezené kapacitě sálu, kde se diskuse koná, je počet vstupenek limitován. Ve snaze umožnit účast co nejvíce návštěvníkům jsme proto přidali tuto variantu streamu. Přenos je interní, nebude k dispozici nikde veřejně na internetu.
Číše vína je otevřena od 19 h, byznysová debata začíná v 19.30 h.
Meditace je otevřena všem, kteří chtějí začít den ztišením v působivém prostředí klášterního kostela sv. Vojtěcha. Vítáme začátečníky i pokročilé. Meditaci vede Vladimír Volráb, národní koordinátor Světového společenství pro křesťanskou meditaci.
Jak mohou politici a političky přispět k procesu smíření v rozdělené společnosti? Jaký vliv má politická rétorika na atmosféru naděje ve společnosti? Je politika založená na nesmiřitelnosti? Jak v politice rozlišit naději a planý slib? Umí politici a političky přinášet lidem naději? S čím je třeba se při působení v politice smířit? S čím se nechtějí smířit mladí lidé? Kde hledají mladí lidé naději?
Jména dalších řečníků upřesníme.
Workshopy jsou určeny pouze pro studenty a studentky, kteří získají stipendium. Podmínkou získání stipendia je napsání eseje na jedno ze tří zadaných témat:
Po diskusích trocha pohybu… Zveme vás na nultý ročník znovuobnoveného Běhu Emericha Ratha u příležitosti 141. výročí narození tohoto olympijského sportovce, propagátora zdravého životního stylu, hrdiny a významné osobnosti Broumovska. Vybíháme v 17 h z Mírového náměstí v Broumově, hromadně s čelovkami v mírném, nesoutěžním tempu na trasu dlouhou zhruba 3 km vedenou uličkami města. Běh je vhodný pro všechny věkové i výkonnostní kategorie.
Zázemí je připraveno v Konferenčním sále Informačního centra Broumovska na náměstí. Po doběhu můžeme strávit společný čas v přátelském rozhovoru v prostorách zázemí nad šálkem čaje. Startovné dobrovolné (jako příspěvek na občerstvení).
Spoluorganizátorem akce je město Broumov společně se skupinou místních nadšenců a za podpory spolku BrauNOW. Nultý ročník běhu je součástí programu Broumovských diskusí. Není nutné se nikde registrovat, stačí přijít a běžet.
Česká kvartetní škola je ve světě mimořádně uznávaná a ceněná. Hosty koncertu budou zástupci druhé generace Doležalova kvarteta, které působí na domácí hudební scéně více než 50 let. Ke spolupráci přizvali dva hráče na lesní roh, kteří jsou bytostně s Broumovskem spjati díky projektu Letní hornové kurzy Broumov – Martina Sokola, prvního hornistu Pražských symfoniků, a Zuzanu Rzounkovou, sólohornistku téhož orchestru. Pod vedením Zuzany Rzounkové se z malého regionálního setkání staly kurzy jednou z největších evropských akcí podobného zaměření a na Broumovsko směřuje každé léto více než stovka hráčů na lesní roh z celého světa.
Na programu koncertu bude Beethoven, Dvořák, Piazzolla a Schubert.
Koncert se koná ve spolupráci se společností Za poklady Broumovska, o. p. s.
Konference Broumovské diskuse se odehrává v regionu, který byl zejména ve 20. století přímo ovlivněn řadou dějinných událostí. Před začátkem druhé světové války museli vlivem událostí opustit své domovy čeští obyvatelé, po druhé světové válce pak byli nuceni odejít ti němečtí. Docházelo přitom i k násilným činům a zpřetrhání vazeb a vztahů. Následné období komunismu přineslo další fenomény, které vztahům mezi lidmi, potažmo vztahům lidí ke krajině a místu, neprospěly.
Teprve po roce 1989 postupně nastal čas pro vzájemný dialog, propojování komunit a ozdravný proces smiřování či vyrovnávání se s dějinami. Svoboda otevřela prostor naději: aktivity činorodých lidí vedly nejen k reflexi historie, ale především k obnovení vztahů a spolupráce mezi lidmi. Na panelové diskusi chceme proto tento proces na Broumovsku připomenout – jako zkušenost, která může mít i univerzální poselství.
Diskuse bude tlumočena (čeština/němčina). Diskuse se koná v Konferenčním sále Informačního centra Broumov, Mírové náměstí 105, Broumov.
Na sobotní diskusi volně navazuje nedělní vycházka. Z horního konce Teplic nad Metují se vydáme ke Kříži smíření na Bukové hoře. Břízami lemovaná cesta otevírá poutníkům krásné výhledy na krajinu Teplicka až ke Krkonoším. Na jejím konci stojí památník věnovaný obětem národnostních sporů na Broumovsku. Vyjadřuje nejen smíření s historickými událostmi, ale také naději, že vzájemný dialog a spolupráce jsou možné.
Do Teplic nad Metují se přesuneme konferenčním autobusem z Broumova. Po vycházce (jejíž celkové délka je cca 4 km) se konferenčním busem vrátíme zpět do Broumova. Vycházky je možné se zúčastnit i tehdy, kdy na místo srazu dorazíte individuálně. Cena 50 Kč platí pro cestu konferenčním busem.
Jubilejní pátou sezónu dětské galerie Lapidárium uzavírá výstava vedoucího ateliéru na pražské AVU a jednoho z nejsledovanějších malířů své generace Julia Reichela (1981). Jedná se o autora, pro něhož je typický neustálý pohyb a energie ve smyslu proměnlivého vývoje jeho výtvarného jazyka spolu s ohledáváním hranic současné malby. Jak naznačuje název – odliv mozků – dotýká se ve své práci nejen současných možností uměleckého výrazu, ale i témat, která se propisují do života dnešní společnosti. V Lapidáriu se představuje výběrovým souborem velkoformátových obrazů a kreseb z poslední doby, které se volně inspirují jeho malou dcerou Bertou. Jakkoli se může zdát, že téma se dětí a jejich světa příliš netýká, opak je pravdou, protože exodus schopných lidí ze země souvisí právě s dětmi a jejich budoucností víc než cokoli jiného.
Otevírací doba:
čtvrtek 7. listopadu: 9.30–18.00 h
pátek 8. listopadu: 9.30–17.00 h
Vstup do Dětské galerie Lapidárium je z hlavního nádvoří kláštera.
Přijďte se podívat na výstavu v pauze mezi ostatním programem konference. V Lapidáriu budou také připraveny aktivity pro děti. Pro návštěvníky Broumovských diskusí je vstup zdarma.
Vstup do Muzea Broumovska je z hlavního nádvoří kláštera.